آتش سوزی جنگل ابر

شنبه 20 آذر 1389 ساعت 18:52
جنگل ابر در دود و آتش

آتش سوزی در جنگل های شمال ایران که اکنون از مرز ۲۵ روز هم گذشته، می رود تا به یک تراژدی بزرگ و یک فاجعه در ابعاد ملی تبدیل شود. اما مسئولان همچنان در خواب و خیال سوختن مشتی مرگ در کف جنگل هستند و چنان برخورد می کنند که گویی آب از آب تکان نخورده و اگر هم آتشی بوده خاموش شده است!!

 متاسفانه جنگل ابر هم اکنون وارد پنجمین روز آتش سوزی شده است و همچنان می سوزد. انگار همه چیز دست به همه داده تا خواسته نمایندگان محترم علی آباد و شاهرود و دیگر مسئولان محترم استانی و کشوری برای ساخت جاده ابر شاهرود و تخریب جنگل ابر تحقق یابد. جالب است که بخشی از جنگلی که در حال سوختن است درست همان مسیر مورد نظر آقایان جاده ساز است و با این آتش سوزی در حال پاک شدن از درخت است!!

 دلنوشته دکتر علیرضا ولیان از طرفداران محیط زیست در شاهرود به واقع تاسف آور و غمبار است و تصاویری که او در تارنمای خود قرار داده است اشک را از چشمان هر ایرانی که قدری وجدان هم برایش باقی مانده باشد، جاری می سازد.

آتش سوزی در جنگل ابر- عکس از رضا ولیان

اینها تصاویر همان آتش سوزی است که مسئولان محلی روز دوشنبه اعلام کردند مهار شده است! اما همچنان در آتش می سوزد.

کنده های در حال سوختن در ابر شاهرود

آتشی که امروز جنگل های شمال ایران و نیز جنگل ابر را در بر گرفته و بی امان می سوزاند و پیش می رود تماما آتش بی خردی و ناآگاهی مسئولانی است که سالهاست فقط  بر طبل توخالی توسعه کشور می کوبند و تاکنون حتی نیم نگاهی هم به حفظ منابع طبیعی نداشتند.

اما از این بدتر و آزاردهنده تر روزمرگی مسئولان متولی است که انگار نه انگار این جنگل است که دارد می سوزد. گویی برایشان عادت شده،...

انکار و تکذیب آتش، تظاهر به سطحی بودن آتش سوزی ها، متهم کردن رسانه ها به تشویش اذهان ،ارائه امار و ارقام غیر واقعی،ساده بینی و کوچک شمردن مسئله و از همه بدتر به دنبال علت آتش سوزیها نبودن، همه و همه نشان می دهد که ظاهرا آقایان هنوز به جدی بودن مسئله پی نبرده اند و یا اصلابرایشان مهم نیست که چه بر سر جنگل ها می آید. ازآقایان مجلس نشین بگیر تا روسای سازمان های متولی و وزارتخانه بی درو پیکر جهاد کشاورزی که وزیرش رویای همه چیز در سر دارد الا حفظ منابع طبیعی!

که اگر جز این بود لااقل درسالی که آتش ۶ ماه است جنگل های غرب ایران را در برگرفته و اکنون نیز ۲۵ روز است جنگل های شمال را در نوردیده، بودجه ای در خورد توجه برای تجهیز ناوگان اطفای حریق جنگل ازدولت تقاضا میکرد. اما آقای وزیر کماکان ترجیح می دهد با همان دبه و گالن کارش را انجام دهد و سازمان جنگل ها هم ترجیح می دهد همین اندک بودجه هایش را در راه آبخیزداری حیف و میل کند تا حفاظت از جنگل و مرتع!

برگرفته از وبلاگ مژگان جمشیدی

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.