احسان میرزائی - شهروندخبرنگار - ارتباطات و محیط زیست: پسماند تر رها شده در طبیعت

دوشنبه 16 تیر 1393 ساعت 10:50

یادداشت اختصاصی برای رفتگران طبیعت

 

با باقی مانده ی انواع میوه که در طبیعت رها شده چه کنیم ؟

این سوالی بود که دوستان لطف کردند و پاسخ دادند و در 5 بند به توضیح مسئله می پردازیم.

 

1- باقی مانده ی انواع میوه در صورتی که در طبیعت رها شده باشد، در هر صورت جلوه ی طبیعت را مخدوش می کند، پس درست است که میوه جات محصول طبیعت می باشند اما واقعا از نظر زیبایی، جلوه ی زشتی به یک تفرجگاه در طبیعت می دهد.

2- باقی مانده ی انواع میوه در صورتی که در طبیعت رها شده باشد، جذب طبیعت می شود، اما تا زمانی که روی سطح خاک باشد این روند خیلی خیلی کند انجام می شود و تا چند ماه هزاران نفر این نازیبایی را خواهند دید. پس بهتر است هرکس که برای تفریح به طبیعت می رود قبل از بازگشت، چاله ای حفر کند و باقی مانده انواع میوه را در آن دفن کند. اگر فرصت دفن نبود آن را جمع آوری کنید و از طبیعت خارج کنید و در مخزن زباله ای که مطمئن هستید هر روز تخلیه می شود قرار دهید.

3- باقی مانده ی انواع میوه در صورتی که در طبیعت رها شده باشد، ممکن است خوراک حیوانات گیاهخوار شود ؛ اما چه تضمینی وجود دارد حیوانات به آن محل بروند و از باقی مانده میوه ها بخورند ؟ اصلا مگر ما کارشناس تغذیه حیوانات هستیم که تشخیص دهیم چنین رژیمی برای آن ها مفید است ؛ یا کارشناس منابع طبیعی هستیم که بخواهیم بگوییم آن ها بی غذا مانده اند و باید باقی مانده میوه جات را برایشان باقی بگذاریم ؟ هیچ می دانید این کار باعث عادت حیوانات وحشی به پسماند خواری شده و مشکلات زیست محیطی به وجود می آورد ؟ حتی همان حیوانات ممکن است جان افرادی که شب مانی در طبیعت دارند را به خطر بیاندازد. پس باید برای این بند به یک اصل کلی برسیم که باقی مانده میوه جات را به امید آن که غذای حیوانات شود روی زمین رها نـــــکنیم.

4- باقی مانده ی انواع میوه در صورتی که در طبیعت رها شده باشد، هیچ آسیبی به طبیعت نمی رساند، اما ما می خواهیم از طبیعت استفاده کنیم و با آن تعامل داشته باشیم ! مسئولانه در قبال تمام انرژی مثبت و آرامشی که به ما می دهد همچون سوارکاری که بعد از سواری، اسب را تیمارمی کند، طبیعت را تیمار کنیم. پس بخش اول که تاکید می کنیم باقی مانده میوه جات را روی زمین رها نکنید به خاطر خودمان است که از زیبایی طبیعت لذت ببریم و بخش دوم که می گوییم آن را دفن کنیم به خاطر کمترین نفعی است که می توانیم برای زمین داشته باشیم.

5- در روستا ها، خانواده هایی که از حیوانات اهلی نگاه داری می کنند معمولا باقی مانده میوه را ریز کرده و با کاه مخلوط نموده و به دام هایشان می دهند. در شهر ها هم برخی از خانواده ها و افراد با تهیه " ورمی کمپوست " و تجهیزات لازم زباله تر خود و همسایگان را جمع آوری کرده و به کود کمپوست تبدیل می کند. با این کار هم ورمی کمپوست پرورش می دهد و هم کود کمپوست تولید می کند که در آمد خوبی هم دارد.

از داوطلبان بزرگوار رفتگران طبیعت و عزیزانی که این مطلب را خواندند صمیمانه تشکر می کنم.

_____________

/// 120 \\\

شنبه - 16 - فروردین - 1393 

22:54

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.