تمدن اریسمان

پنج‌شنبه 27 فروردین 1394 ساعت 16:23

اکنون ما با تراکم ۴۷ نفر در یک کیلومتر (که اگر اراضی غیر قابل سکونت را از مساحت قابل سکونت کم کنیم تراکم بیشتر هم می شود) و توسعه ناپایداری که گریبان مان را گرفته، نه تنها به خودمان لطفی نکردیم بلکه در فاصله ای کوتاه فرزندانمان را از دیدن زیبایی های باقی مانده محروم می کنیم.  


 قدمت منطقه باستانی اریسمان تقریبا ۷ هزار سال است.


شاید اولین شهرک صنعتی ذوب فلز در این منطقه ساخته شده. 

یک کارشناس باستان شناسی در مستند مربوط به اریسمان که در رسانه ملی پخش شد این گونه گمانه زنی کرد: (...با توجه به نیاز فراوان کوره ها به چوب و وجود معدن مس در این نزدیکی، اینجا بهترین مکان برای ساخت کوره های ذوب فلز بوده، در این کوره ها برای ذوب یک کیلو مس 30 کیلوگرم چوب سوزانده می شده! 

احتمالا انتخاب این منطقه برای ساخت کوره ها به دلیل وجود درختان زیادی بوده که امروز اثری از آن باقی نمانده.

کما این که در سفالینه های به دست آمده نگاره هایی از درختان، گیاهان و حیواناتی دیده می شود که امروز ما هیچیک از آن ها را در منطقه نداریم. تولیدات صنعتی این منطقه به بین النهرین و مناطق دورتر صادر می شده...)

پس دور از ذهن نیست که حتی در زمان باستان که نه از سیمان و فولاد خبری بود و نه از مشتقات نفتی و انرژی اتمی، توسعه تمدن بشری باعث تغییرات شگرف در اکوسیستم شده باشد.

 بعد از هزاران سال ما همان آیندگانی هستیم که امروز از دیدن درختان و حیوانات در اریسمان محروم شده ایم و یک منطقه کویری و کوهستانی با آب و هوایی خشک داریم!

و جای تامل است که ما برای آیندگان خود چه چیزی باقی می گذاریم!!!

صنعتی شدن، توسعه، افزایش جمعیت به چه قیمت؟

آن زمان که جمعیت تمدن اریسمان زیاد نبود و سرعت توسعه در حد گردو شکستم بود! چنین تاثیر بزرگی در اکوسیستم منطقه داشتند!

اکنون ما با تراکم ۴۷ نفر در یک کیلومتر (که اگر اراضی بیابانی، کویری، جنگلی و کوهستان ها و... را از مساحت اراضی قابل سکونت کم کنیم تراکم بیشتر می شود) و توسعه ناپایداری که گریبان مان را گرفته نه تنها به خودمان لطفی نکردیم بلکه در فاصله ای کوتاه فرزندانمان را از دیدن زیبایی های باقی مانده محروم میکنیم.


مطالعه بیشتر در مورد اریسمان:

yon.ir/arisman


#احسان_میرزائی          www.ofmedia.ir

#پنجشنبه - ۲۷ -#فروردین - ۱۳۹۴ 

۲۳:۴۶

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.