احسان میرزائی - شهروندخبرنگار - محیط زیست: انحراف افکار عمومی در پست اینستاگرام خانم بازیگر!

سه‌شنبه 1 اردیبهشت 1394 ساعت 16:17

او به محیط زیست از پشت خنجر زد!

این روز ها که بازار عکس های سلفی و شبکه های اجتماعی داغ است، بازار دوستداری محیط زیست هم رونق گرفته و کم کم 'به ارزش اجتماعی تبدیل می شود، البته برخی تولید کنندگان و صنایع از برچسب نو ظهور ''سبز'' و ''دوستدار محیط زیست'' سوء استفاده می کنند.

در این بین برخی هم صاحب منصب هم شده اند، مانند خانم بازیگری که نوشته:

''...تنها پروفایل رسمی من در اینستاگرام. بازیگر، سفیر صلح و محیط زیست، سفیر انجمن ایدز و سردبیر مجله...''

حالا منصب همایونی سفارت صلح و محیط زیست را چه کسی به ایشان داده و یا ایشان صلاحیت خود را چگونه برای احراز آن اثبات کرده نمی دانیم!

کاری نداریم آیا واقعا دوستدار محیط زیست هستند یا نه، حریم خصوصی ایشان محترم است. اما هنگامی که بحث ''امنیت افکار عمومی'' و ''انتشار خبر غلط'' است، ما به مسئله ورود پیدا می کنیم.

متاسفانه شیوه کاربرد شبکه های اجتماعی بر شکاف اطلاعاتی بین اقشار مختلف جامعه دامن زده و در این مسئله منبع خبر (خانم بازیگر) به واسطه شهرت و محبوبیت میان مردم دارای مشروعیت و مقبولیت است و شاید طرفداران اش فکر کنند چون وی در توضیحات صفحه اینستاگرام خود نوشته ''سفیر'' حتما خبری است!، مخاطبان خیلی راحت تر خبر را باور و قبول می کنند.

برگردیم به ۲۴ ساعت پیش که خانم سفیر در صفحه اینستا خود عکسی از یک سد منتشر کرد و زیر آن نوشت: ''خبر خوب..آب سد کرج تا ۸ متر بالا آمد..''

ما گفته بودیم بازیگران وارد عرصه شوند تا به کمک پتانسیل بالایی که دارند برای محیط زیست فرهنگ سازی کنند، اما باید لطفا با یک فعال آگاه محیط زیست مشورت کنید؛ مبادا تبلیغ شما نا خواسته به ضد تبلیغ تبدیل شود!

از لحظه انتشار این عکس توسط خانم سفیر تا اکنون بیش از 32 هزار نفر  آن را پسندیده اند.(لایک کردن)

در حالی که تلاش شبانه روزی دوستداران و فعالان واقعی محیط زیست هیچوقت چنین بازخوردی نداشته!!!

پر شدن سد لتیان و سد کرج نشانه خوبی نیست!

در حالی که پر شدن سد با شرایطی که در ادامه خواهیم گفت اصلا نشانه خوبی نیست.اگر یادمان باشد در دوران دبستان کتابی به نام ''جغرافی'' با محتوای معلوم وجود دارد.

در آن کتاب آمده: "...کره زمین به مرور زمان دور خورشید می چرخد و تغییر زاویه تابش آفتاب از مایل در زمستان به عمودی در تابستان تبدیل می شود؛ کم کم برف و یخ باقی مانده از زمستان آب شده و رود ها را جاری و مراتع را آبیاری می کند..."

اما همه شاهدیم که زمستان ۹۳ برف زیادی در تهران نبارید! ظاهر رشته کوه البرز سپید پوش شد و بعد از گرم شدن شدید هوا در هفته دوم فروردین و بارندگی شدیدی که داشتیم، به یکباره بیشتر ذخیره ی برف و یخ که قرار بوده (بر اساس نظم طبیعت) تا آخر تابستان رود ها را زنده نگاه دارد، آب شده.

سیلاب حاصل از بارنگی و ذوب برف و یخ بر اثر نوسانات شدید جوی، به پشت سد های لتیان و کرج رسید؛ حال بیشتر ذخیره تابستان ما پشت سد ها است و برخلاف آن چه که خانم سفیر آن را ''خبر خوب'' می داند، این خبر خوبی نیست! 

احسان میرزائی

سه شنبه - ۱ - اردی بهشت- ۱۳۹۴  -  ۰۶:۵۷

منبع: http://gamesabz.com/1394/02/25598/

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.