از تروفه تا کرکس

سه‌شنبه 17 شهریور 1394 ساعت 14:47


به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی ـ احسان میرزائی:  والتر پالمر دندانپزشک آمریکایی و کشتارچیِ شیر زیمباوه، که چندی پیش در قالب شکار تروفه‌ سیسیل را کشته بود پس از شش هفته به آسوشیتدپرس گفت: «اگر می‌دانستم این شیر اسمی دارد و برای کشورشان مهم بود قطعا آن را شکار نمی‌کردم. هیچکس در گروه شکار اسم این شیر را نمی‌دانست.» پالمر ابتدا سیسیل را با تیر و کمان شکار کرده است؛ اما شیر زخمی را حدود ۴۰ ساعت بعد پیدا کرده و با تفنگ می‌کشد. پس از کشته شدن سیسیل، طرفداران حیوانات در سراسر جهان اعتراض کرده و برخی در خیابانی که مطب پالمر در آن است تظاهرات می‌کنند. والتر پالمر که تا الان حیوانات زیادی را شکار کرده، هزاران پوند به دلیل شکار غیرقانونی جریمه شده است.


اما شکار تروفه چیست؟  شکاری که از قبل شناسایی شده و معمولان حیوان مورد نظر از لحاظ سن و جثه، در گروه خود از بقیه بزرگتر است.

اسماعیل کهرم در آخرین یادداشت خود در این رابطه می گوید: «تروفه نماد پیروزی در جنگ و یا شکار است. در شکار، شاخ‌های حیوان، پوست، دندان و… را به عنوان نماد و یا یادگار آن شکار موفق به دیوار و یا بالای شومینه نصب می‌کنند.

وی معتقد است می‌توان به نحو عملی و کنترل شده از شکار تروفه بهره‌برداری و از منافع آن به نفع منطقه و محیط بانان استفاده کرد. زیرا بالاخره پیری و مرگ به سراغ این جانوران با شکوه می‌رود و بهتر است از آنها به نفع محیط زیست بهره جست.

در ماه‌های گذشته بحث شکار تروفه در گروه‌های محیط زیستی مجازی داغ بوده و البته در میان دوستداران و فعالان محیط زیست مخالفان بسیاری دارد؛ اما آنچه نباید فراموش کرد وجود چرخه‌ی حیات و وابستگی تمام موجودات به یکدیگر است.  هر گونه دست‌درازی و تغییر در طبیعت از سوی ما، حتی اگر قانونی و حساب شده باشد باز هم تبعات خاص خود را خواهد داشت.

یادی کنیم از کرکس‌ها، این پرندگان تیز بین و بلند پرواز که اولین شنبه ماه سپتامبر روز جهانی آنها بود و هیچکس نامی از آنها نبرد؛ کرکس‌هایی که خوراکشان لاشه حیوانات وحشی است؛ همان جانوران پیر و با شکوهی که می‌توان از آن کسب در آمد کرد!


پایان پیام

منبع پایگاه خبری گلونی: http://golvani.com/1394/06/17/golvani-4783

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.