آفرودر های ناشی و تخریب مرنجاب

سه‌شنبه 7 مهر 1394 ساعت 13:22


غرش موتورهای پر قدرت و چرخش لاستیک‌های پهن خودروهای دو دیفرانسیل آرامش و اکوسیستم کویر مرنجاب را با خطر نابودی مواجه کرده است.
به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی،احسان میرزائی:  فصل آفرود یا بیراهه‌نوردی در کویر آغاز شده است. در حالی که رانندگی در کویر هیچ محدودیتی ندارد. برخی از راننده‌های باتجربه و آگاه، نمایش حیرت‌انگیزی از رانندگی در رمل‌ها اجرا می‌کنند. از جمله حرکاتی که راننده‌های باتجربه انجام می‌دهند عبور عرضی روی دیواره‌ی رمل، پرش و فرود از رمل‌های مرتفع و… که نیاز به مهارت و خودروی مناسب دارد. همین طور آفرودرهای باتجربه هنگام تردد کاروانی در دشت‌ها و بیابان‌ها فقط از رد چرخ‌های سرگروه حرکت می‌کنند تا حداقل آسیب به خاک و پوشش گیاهی وارد شود.
اما برخی از راننده‌ها هیچ اطلاعاتی از اصول اولیه آفرود و طبیعت‌گردی ندارند. آنها تصور می‌کنند صرف داشتن یک خودروی دو دفرانسیل، هر کاری که دل‌شان خواست می‌توانند انجام دهند و هر جایی بروند! در حالی که حتی از توان خودروی خود خبر ندارند و  باعث خسارت جانی و مالی می‌شوند.
راننده‌های ناشی که توهم طبیعت‌گردی دارند و بدون شناخت خطرات بالقوه طبیعی جان خود را از دست می‌دهند.اما تخریب محیط زیست و رها کردن انواع پسماند توسط دودف‌سواران مهم‌ترین آسیبی است که جبران آن سخت است.
پوشش گیاهی مرنجاب، در محدوده‌ای صرفا نوار باریکی بین رمل‌ها و دریاچه نمک است. گیاهان به نوعی رمل‌ها را محاصره کرده و جلوی پیشروی رمل‌ها را به سمت دشت و دریاچه نمک می‌گیرد.
اگر روند رانندگی غیرمسئولانه و غیر اصولی در کویر مرنجاب ادامه داشته باشد در آینده نزدیک شاهد فاجعه محیط زیستی خواهیم بود.
پایان پیام

منبع: http://golvani.com/1394/07/05/golvani-5537

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.