فرهنگسازی

چهارشنبه 2 دی 1394 ساعت 14:31

فلج فرهنگی


فرهنگ چیست؟

بی فرهنگ کیست؟

فرهنگ سازی یعنی چی؟


فرهنگ مجموعه ای از عناصر پویا و خلاق در زندگی بشر است. فرهنگ همانند خون در کالبد جوامع جریان دارد و خانواده قلب تپنده آن است. پیشینه فرهنگ با  تاریخ بشریت گره خورده و خانواده به عنوان اولین کانون پرورشی کودکان عامل اصلی آموزش و انتقال عناصر فرهنگی از نسلی به نسل دیگر  است. 

شیوه غذا پختن، غذا خوردن، آداب معاشرت، رفتار اجتماعی، رانندگی، احترام به دیگران، زباله نریختن، استفاده از موبایل و... همه و همه تکه های پازل فرهنگ هستند؛ که پدر و مادر به فرزند خود می آموزند، یا امیدواریم آموزش دهند. 

بدون شک رفتار پدر و مادر نقش موثری در درونی سازی فرهنگ دارد. بدین ترتیب، طی چند سال چیدمان پازل فرهنگی در ذات فرزندان از رفتار خانواده تاثیر می پذیرد. 

به فرایند پرورش فرزندان، از کودکی تا زمان استقلال که سال های سال در زندگی شخصی و اجتماعی اش تاثیر دارد ''تربیت'' می گویند. 

پس اگر فردی را ببینیم که رفتاری خارج از عرف انجام می دهد می گوییم: تربیت خانوادگی ندارد. یا مادر اش او را تربیت نکرده. یا سر سفره پدر اش ننشسته. یا اگر سن طرف بالا باشد می گوییم طرف فرهنگ ندارد و... ( روزی شاهد بی احترامی جوانی به یک شهروند ایرانی با اصالت هندی بودم که مرد هندی به او گفت: پدر نا شناخته...)


اما فرهنگ سازی یعنی چی؟

آیا تا حالا دیده اید که معلم به پدر و مادر دانش آموز  بگوید: خانم در خانه روی 《فرهنگ سازی》 بچه تان بیشتر کار کنید. یا خانم بچه تان را 《فرهنگ سازی》 کنید و...  پاسخ این پرسش خیر است.

اما شنیدیم که معلم می گوید: خانم در خانه روی ''تربیت'' بچه تان کار کنید. یا خانم بچه تان را ''تربیت'' کنید و...

تربیت در خانواده اصل و اساس جامعه ی سلامت و پویا است. اگر قرار باشد افراد بی تربیت وارد جامعه شوند، در خیابان شاهد لایی کشیدن برخی راننده ها هستیم. یا برخی از ته صف می آیند جلو و حق شما را ضایع می کنند. یا زباله اش را روی زمین رها می کند. یا تو ایستگاه اتوبوس و پیاده رو دود سیگارشان را تو صورت شما فوت می کنند. یا تو تلگرام محتوای تولیدی شما را به نام خودشان منتشر می کنند. یا در مکان عمومی با صدای بلند با موبایل حرف می زننند. یا با دهان باز غذا می خورند. یا برای وضو گرفتن چندین لیتر آب پاک را به فاضلاب تبدیل می کند.  و.... گویا قلب تپنده فرهنگ سکته کرده و نارسایی در برخی از اعضا باعث بروز ناهنجاری و تاثیر جدی بر دیگر اعضا شده. 

برای حل ناهنجاری های اجتماعی بالا، چه باید کرد؟ حتما می گویید: باید فرهنگ سازی بشه. 

اما فرهنگ سازی دروغ بزرگی است، که بودجه کلانی برای آن تخصیص داده شده است. رفتار ما در جامعه، چه خوب و چه بد بازتابی از تربیت خانوادگی مان است و ابتدا به ساکن خانواده ها مسئول ناهنجاری های جامعه هستند.

دولت ۶هزار میلیارد تومن بودجه به فرهنگ می دهد که عمدتا برای فرهنگ سازی هزینه می شود و همینطور با اعطای وام خودرو سلامت جامعه را تهدید می کند.

بعد از گذشت بیش از سی سال همچنان جیب فرهنگی کشور پر نشده  و نیمی از پیکر جامعه فلج شده است. 


#احسان_میرزائی        www.ofmedia.ir 

#چهارشنبه - ۲- #دی - ۱۳۹۴

ساعت: ۱۲:۰۹نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.