#سبزیـنوروز

شنبه 3 بهمن 1394 ساعت 19:32

 از صفر تا ۱۰۰ کمپین #سبزیـنوروز


احسان میرزائی: کمپین #سبزی_نوروز تفکری نوین است. تفکری که سرآغاز سبک زندگی سبز بوده و تلاشی است برای حفاظت از فرهنگ اصیل ایرانی در کنار پایداری محیط زیست و طبیعت.


می توان به عنوان سبزه نوروز که روز سیزده دور می اندازیم، سبزی نوروز کاشت و دور نینداخت! 

کاشتن سبزی نوروز باعث هدر رفتن حجم قابل توجهی از گندم، به عنوان یک محصول استراتژیک و دیگر دانه های خوراکی با ارزش می شود.

 

برای سفره هفت سین سبزی بگذاریم اما ماهی قرمز نه...این پیشنهاد محیط زیستی، کاربردی و در راستای حفاظت از آب،خاک، جانوران، دانه های خوراکی و پایدار ماندن شادابی و نشاط نوروزی در خانه ها و حفاظت از فرهنگ و سنت های ایرانی در کنار پایداری محیط زیست و طبیعت است.

برای سبزه نوروز، سبزی نوروز پرورش دهیم؛ ما می توانیم تره تیزک، تربچه، انواع کلم، گوجه فرنگی، فلفل رنگی، تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری و… را از همین امروز در آپارتمان های خود بکاریم، پرورش دهیم و نوروز را با طعم و مزه ای متفاوت تجربه کنیم.

ما به دوستان خود می گوییم که ماهی قرمز در فرهنگ نوروز جایی ندارد؛ به فرزندان خود می آموزیم که سمندر لرستانی، سنجاب، پرندگان، بچه لاکپشت و مار آبی اسباب بازی نیستند و باید به زیستگاه خودشان برگردانده شوند.


شما هم به کمپین #سبزی_نوروز بپیوندید و از مراحل مختلف پرورش سبزی و فعالیت محیط زیستی خود قبل و بعد از نوروز ۹۵ عکس و فیلم بگیرید و برای ما ارسال کنید.


اهداف کمپین:


۱. ایجاد ارتباط معنا دار میان فرهنگ نوروز و معضلات محیط زیستی روز جهان و ایران؛ برای تولید یک کیلو گندم ۱۱۰۰ لیتر آب مصرف می شود؛ مخاطبان کمپین باید بدانند که طی شش ماه اول سال جاری بسیاری از چشمه ها و رود های دائمی خشک شده است، بسیاری از برکه ها و دریاچه ها خشک شده است، بیش از ۸۵ درصد از آب های زیر زمینی کشور برداشت شده است، تابستان گذشته گرم ترین تابستان بوده و پاییز و زمستان نیز که داریم می بینیم، بارش های جوی بسیار کم است. از الان باید به فکر گرمای طاقت فرسای تابستان بود؛ در بحث سبزی نوروز تاکید بر پیشینه کاشت، داشت و برداشت گندم است، مانطور که اشاره شد برای تولید هر یک کیلو گندم ۱۱۰۰ لیتر آب مصرف می شود، در حالی که گندم یک محصول استراتژیک و نان قوت لایموت انسان است. پس باید در بحران کنونی بازنگری کلی در شیوه مصرف دانه های خوراکی و مخصوصا گندم داشته باشیم. بنابر این برای انس و الفت بیشتر مخاطبان با طبیعت و این مهم که سنت های قدیمی خود را همچنان حفظ کنیم پیشنهاد کاشت سبزی را دادیم تا ان شاالله نوروز ۱۳۹۵ را با شناخت و درک بحران های محیط زیستی شروع کنیم و در رفتار خود تغییرات متناسب با احوال محیط زیست مان ایجاد کنیم. 

در این رابطه رضا ساکی طنز پرداز و فعال محیط زیست گفت: مردم، حداقل سبزه رو در آب دریا و رودخانه رها نکنید.


۲. در دومین سال کمپین به حمایت از حیوانات نیز می پردازیم. حمایت از ماهی قرمز که همین الان هزاران ماهی قرمز در شرایط سخت و نامناسب نگهداری می شود تا پس از توزیع در بازار به خانه تک تک ما بیایند، هدف ما این است که ماهی قرمز به خانه ها نیایند. ورود ماهی قرمز به سفره هفت سین اشتباه است. قطعا ما حق نداریم برای زیبایی سفره خود موجود زنده ای را استثمار و بلکه اسیر کنیم! سرنوشت ماهی قرمز باید برای ما مهم باشد، ماهی ها پس از مدتی می میرند یا در بهترین حالت آن ها را در آب های روان، چشمه ها و رود ها رها می کنیم که باعث مشکلات گوناگون زیست محیطی می شود.

مخاطبان کمپین باید بدانند که سمندر لرستانی، سنجاب، پرندگان، بچه لاکپشت و مار آبی را خریداری نکنند. این موجودات به خاطر رفتار ما و افراد سودجو در حال انقراض هستند و حذف یکی از آن ها مصیبت بزرگی به حساب می آید. هر یک از این موجودات در زیستگاه خود نقش و مسئولیت مهمی به عهده دارند که اگر از چرخه طبیعت خارج شوند، توازن در اکوسیستم فرو می پاشد.


حمایت و حفاظت از زمین زحمت دارد، اما آنقدر که ترمیم و احیای خراب کاری های انسان در طبیعت سخت است، حفاظت از زمین سخت نیست.
راهنمایی استفاده از هشتگ=# : لطفا در توضیحات عکس های خود کلید واژه توافقی #سبزی_نوروز را تایپ کنید. این کار باعث می شود عکس شما در کنار ده ها و بلکه صد ها عکس دیگر با همین موضوع در یک صفحه جدا گانه قرار بگیرد، حتی می توانید عکس سبزی نوروز دیگران را ببینید و به تبادل تجربه و اطلاعات بپردازید.

راهنمایی کاشت سبزی نوروز: در عکس پایین است. این عکس برشی از روزنامه همشهری است و توضیحات کافی در مورد تهیه بذر و وسایل مورد نیاز و کاشت بذر و نگهداری در آن آمده است.


#احسان_میرزائی   

دومین سال کمپین: شنبه - ۳ - بهمن - ۱۳۹۴

اولین سال کمپین: چهارشنبه - ۲۹ - بهمن - ۱۳۹۳نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.