راه‌کار های محیط زیستی برای نوروز

یکشنبه 1 فروردین 1395 ساعت 21:41

چطور آسمانمان را در نوروز پس بگیریم؟

 احسان میرزائی: همان طور که روی گل قالی خانه خود آتش روشن نمی‌کنید، در عرصه‌های طبیعی هم که زیستگاه حیوانات و پرندگان است، آتش روشن نکنید؛ همراه خود پیک نیک ببرید.


ضمن احترام به فرهنگ اصیل ایرانی، به فکر زیبایی چهره محیط شهری و طبیعی باشید و سبزه نوروزی را این‌ور و آن‌ور رها نکنید.


 الان که از آمدن نوروز سرخوشی، یادت باشد که در پاییز و زمستان گذشته برف و بران نباریده و تابستان خیلی گرمی در پیش داریم و از الان باید مراقب مصرف آب باشیم.


شما قلب رئوف و مهربانی دارید؛ اما به خدا قسم غذا دادن به حیوانات و پرندگان وحشی، در نهایت باعث مرگ آن‌ها می‌شود.

 از پرت کردن تعارفات مرسوم در مهمانی‌ها بکاهید و شرایط آب و هوایی 30 سال پیش را با الان مقایسه کنید، نباریدن باران و برف، پس و پیش شدن فصل‌ها به دلیل گرمایش است.


 زمینی که روی آن زندگی می‌کنید، کیک نیست که بعد از فوت کردن شمع‌ها چند قسمتش کنید و جنگل، کوه، رود، دریا، صحرل و معادن را بخورید.


 جان حکیم ابو علی سینا اگر در طبیعت گیاه دارویی کشف کردید، برای چیدن آن زمین‌ها را به ابعاد چند زمین فوتبال شخم نزنید؛ درسته که مفت است، اما گیاه را جوری بچین که سال‌های بعد هم بتوانی از این نعمت بهره ببری.


 بوته‌های گون که محافظ آب و خاک هستند را به هیچ عنوان آتش نزنید، شاید زیر آن ماری سمی خوابیده باشد و شما را نیش بزند، شما را آتیش بزند.


 خدا وکیلی عرصه طبیعت جای به رخ کشیدن قدرت سیستم صوتی خودروتان نیست، شما را به جان تمام خواننده‌های مجاز و غیر مجاز، نظم و آرامش طبیعت، حیوانات، پرندگان و همین‌طور دیگر خانواده‌ها را سلب نکنید.


 طبیعت‌گردی این نیست که با خودرو تا خرتناق جنگل، کوه و... بروید؛ بر اساس برنامه، کوله خود را ببندید و از پیمایش در طبیعت لذت ببرید.


 توقعات خود را پایین بیاورید و مسئولیت خود را بالا ببرید؛ توقع داشته باشید که قدم به قدم در کوه، جنگل و ساحل دریا سطل زباله باشد، در عوض شما مسئول زباله‌های خود و گروهتان باشید و آن را به طور کامل از محیط طبیعی خارج کنید.


 وقتی روز 13 داری کباب کوبیده می‌خورید، به یاد گاوهایی باشید که عامل اصلی گرمایش زمین و سوراخ شدن لایه اوزون هستند.


 هرگز شاخه‌های درختان را قطع نکنید و روی زمین آتش روشن نکنید. چرا؟

چون قبلا وسیله‌ای به‌نام منقل اختراع شده که کارش عالیه و برخی دیگر زحمت قطع و شکستن درختان را کشیده‌اند و زغال مرغوبی درست کرده‌اند.


 هنگامی که قصد سفر با چند خانواده دیگر را دارید، به جای راه انداختن کاروان، با هم مهربون باشید جاهای خالی را پر کنید و خودروی مازاد بر نیاز را وارد جاده نکنید.


قول بدید امسال دیگر از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید و اگر به دستتان رسید، آن‌قدر از آن استفاده نکنید تا از رو برود. برای خرید از بقالی، خرید تره‌بار، حمل و نقل وسایل و... از کیسه‌های بادوام و پارچه‌ای استفاده کنید.


 برای تمیز ماندن خودرو، روزنامه باطله کف آن پهن کنید و یا دمپایی دم دست داشته باشید که اگر کفش‌هایتان گلی شد، تعویض کنید و بعدا سر فرصت کفش‌ها را بشویید.

#طنز

#محیط_زیست

#وقایع_تهرانیه

منبع ویژه‌نامه نوروزی وقایع‌تهرانیه
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.